Pohádka o chytré údržbě? Ne, realita dnešní doby.

JAK ÚDRŽBÁŘ FRANTIŠEK K ROZŠÍŘENÉ REALITĚ PŘIŠEL


Cink cink, ohlásí se nová zpráva Františkovi na tabletu.
„Hm, tak copak tu máme? Aha, v hale A na rozvaděči č. 4 je nějaká podezřele vysoká teplota, tak se na to půjdeme podívat.“  U rozvaděče si zapne aplikaci a podívá se na něj přes tablet. Na displeji se mu zobrazí aktuální hodnoty a vidí, že spínač č. 5 hlásí nadlimitní teplotu.

„Nojo, to bude potřeba vyměnit kabel, máme ho vůbec skladem?“ Klepne na tabletu na spínač a okamžitě mu vyjede typ potřebného kabelu, informace, že na skladě je právě teď 6 kusů a také návod na výměnu.
„Jako bych to neuměl sám.“, bručí si pod vousy, ale moc dobře ví, že ten mladej z noční směny by si s tím tak snadno neporadil. Franta odklikne žádost o výdej nového kabelu a zamíří si ho rovnou vyzvednout do skladu.

„Aspoň se zeptám Michala, jak jim dopadl ten včerejší zápas.“


František je totiž údržbář ve firmě, která již před nějakou dobou zavedla koncept chytré údržby. Ty tam jsou doby zbytečných odstávek, hledání papírových manuálů a ručního vypisování tabulek. Informace jsou dostupné odkudkoliv a reálná data jsou neustále online.

V případě nutnosti výměny např. měniče nebo měřáku si František také může identifikovat konkrétní objekt a zobrazit přednastavené parametry zařízení. Nový přístroj pak nastaví jednoduše a rychle podle těch původních. Už nemusí nic složitě dohledávat v dokumentaci a celá operace mu tak zabere nesrovnatelně méně času. A František nový systém vítá, protože mu ušetřil spoustu běhání a papírování.

KONCEPT CHYTRÉ ÚDRŽBY

V konceptu chytré údržby naše platforma FIOT (FOXON Internet of Things) pokryje všechny úkony od sběru dat a jejich online vizualizaci v mobilním telefonu či tabletu, přes vizualizaci rozšířené reality a instalaci elektronické dokumentace přímo do aplikace.

Rozšířená realita se stává čím dál diskutovanějším tématem v oblasti Internetu věcí a Industry 4.0. Na veletrhu AMPER jste na našem stánku měli možnost vidět, jak vypadá aplikace rozšířené reality v praxi a nyní jdeme ještě dál.

Chceme, abyste si mohli tento fenomén sami vyzkoušet a prozkoumat možnosti jeho využití. Proto jsme do několika článků a na webové stránky umístili obrázek CNC stroje, který je upraven pro rozšířenou realitu. Jednoduše si stáhněte do tabletu nebo chytrého telefonu naši aplikaci (viz níže) a pro zobrazení prvků rozšířené reality postupujte dle návodu.  

CNC AR

NÁVOD NA POUŽITÍ APLIKACE

Stáhněte si aplikaci do Vašeho tabletu či chytrého telefonu.     FOXON AR

  1. Otevřete aplikaci ve Vašem zařízení.
  2. Namiřte kameru na obrázek CNC stroje z malé vzdálenosti tak, aby se stroj vešel na displej. Pokud nedojde k rozpoznání, zkuste dotykem doostřit. (ukázka v elektronickém časopise elektroprumysl.cz)
  3. Po úspěšném rozpoznání cíle se objeví 3D model a čtyři tlačítka na pravé straně sloužící k zobrazení části stroje, která Vás aktuálně zajímá (motor, čerpadlo, sklíčidlo, řídicí panel).  

V případě, že dojde  k překročení povolených hodnot jednotlivých komponent stroje, zobrazí se v pravém horním rohu varovné hlášení.

Tato modelová situace znázorňuje použití rozšířené reality k enormně rychlé správě jednoho konkrétního zařízení, v tomto případě CNC stroje. Na skutečném unikátním stroji je možné zobrazit 3D modely jeho jednotlivých komponent a zároveň klíčových parametrů stroje. Všechny tyto parametry jsou díky řešení FIOT 365 poskytovány v reálném čase na základě skutečných dat odebíraných a měřených na stroji.  V případě potřeby servisního zásahu je možné zobrazit klíčový komponent určený k výměně, včetně postupu jeho demontáže a opětovné montáže. Toto může výrazně zjednodušit proces zaškolení pracovníků údržby.

JAK SE VÁM NAŠE ROZŠÍŘENÁ REALITA LÍBÍ? 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Sledujte nás na sociálních sítích

FB
IG
YT
TW
IN

Buď v obraze a dostávej naše novinky vždy den předtím, než budou zveřejněny.

FIOT WHITE

FOXON s.r.o.
Česká 615/25
Liberec 25
463 12 Česká republika

Našli jste vše,
co jste hledali?

O projektu
Oblasti použití
Pilotní projekt
Blog

Zajímá vás také,
co nabízí FOXON?

Opravy dílů
E-shop
Bazar
Školení

Přední dodavatelé
produktů FIOT

Monnit
PTC
ThingWorx
Kepware