FIOT produkty pomáhají skiareálu | případová studie

Posledních několik zim je pro lyžaře stejně krušných, jako pro majitele skiareálů. Přírodní sníh není, a proto je nutno spoléhat se na ten technický. Kdy je ale ten správný čas začít zasněžovat? Ve SKIAREÁLU Zlatá Olešnice využívají první sezónu IoT produkty liberecké firmy FOXON pro online kontrolu teploty avlhkosti v místě spodní stanice skiareálu. Pokud nastanou ideální podmínky, tedy nízká vlhkost a dostatečný mráz, systém automaticky nahlásí pomocí emailu, případně SMS, že je vhodný čas ke spuštění zasněžování.

„ Je to neocenitelný pomocník nejen díky možnosti automatického nahlášení vhodných podmínek, ale díky náhledu na historii naměřených dat a grafické interpretaci dokážeme odhadnout vývoj teplot v nejbližších hodinách a připravit se na zvýšení výkonu zasněžování, případně na jeho odstavení, pokud teploty stoupají“, shodují se členové zasněžovacího týmu.

senzor olešnice fiot 1

Instalace celého systému je řádově v desítkách minut, včetně hledání ideálního umístění k montáži. Bezdrátová technologie přenosu dat (868 MHz) nevyžaduje tahání kabelů při instalaci a možnost využití mobilní aplikace pro náhled aktuálních i historických dat je další výhoda. Na data může nahlížet každý, kdo má přihlašovací údaje k danému účtu. Cena průmyslových senzorů, které dokáží pracovat v náročných podmínkách je také více než příznivá.

V budoucnu ve skiareálu plánují rozšíření monitorovacího systému napříč celým areálem, neboť meteorologické podmínky se mohou s nadmořskou výškou značně měnit. S převýšením 120 m dochází k rozdílům teplot v řádu jednotek stupňů a efektivita zasněžování je například v nejnižším bodě vysoká a naopak v nejvyšším velmi nízká. A při proudovém odběru přes 300A je každá ušetřená kWh počítána. Pokud je v rámci areálu instalováno více zařízení, lze vytvořit teplotní model a vhodně zacílit na místa, která jsou z hlediska teploty a vlhkosti nejpříznivější.

senzor dělo olešnice fiot

Nebavme se zde však pouze o monitorování teploty. Dalším prvkem z rodiny IoT produktů firmy FOXON je online monitoring spotřeby elektrické energielyžařského dopravního zařízení POMA TLV12 (lyžařský vlek).

 

senzory el energie olesnice fiot

„Každoročně při sčítání provozních nákladů potřebujeme oddělit zasněžovací systém od systému přepravy lidí. Nyní toto dokážeme, neboť můžeme pravidelně monitorovat nejen aktuální spotřebu, ale i sledovat počet hodin provozu a plánovat pravidelné údržby a mazání“, to jsou slova dalšího z členů SKIAREÁLU Zlatá Olešnice. V příštím roce zde plánují nasazení dalších senzorů nejenom pro sledování meteorologických hodnot, ale hlavně pro kontrolu a řízení čerpací stanice. Senzory, včetně průtokoměrů a tlakoměrů, budou jistě dalším zdrojem pro online sběr dat, archivaci a vizualizaci.

seznor teplota olesnice fiot

Řešíte i Vy podobnou problematiku ve svém podnikání? Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Sledujte nás na sociálních sítích

FB
IG
YT
TW
IN

Buď v obraze a dostávej naše novinky vždy den předtím, než budou zveřejněny.

FIOT WHITE

FOXON s.r.o.
Česká 615/25
Liberec 25
463 12 Česká republika

Našli jste vše,
co jste hledali?

O projektu
Oblasti použití
Pilotní projekt
Blog

Zajímá vás také,
co nabízí FOXON?

Opravy dílů
E-shop
Bazar
Školení

Přední dodavatelé
produktů FIOT

Monnit
PTC
ThingWorx
Kepware